13 lutego 2017

WalentynkiW tym poście przedstawimy Wam różne tradycje walentynkowe w poszczególnych krajach.

WALENTYNKI W DANII

Dawniej w Danii przesyłano sobie przezroczyste bibułki, na których pod światłem można było odczytać imię bądź rozpoznać twarz ukochanego. Aktualnie popularnym zwyczajem jest wysyłanie dowcipnego listu, pisanego samodzielnie przez panów, często rymem i z humorem, ale bez podpisu. Dziewczyna, która odgadnie imię adoratora zostanie obdarowana dodatkowymi słodkościami na Wielkanoc. 

WALENTYNKI W CZECHACH 

Walentynki w Czechach obchodzi się dwa razy w roku, 14 lutego i 1 maja. W tych dniach oblężenie przeżywa most Karola w Pradze, będący kultowym miejscem zakochanych. Aby miłość przetrwała, trzeba zawiesić na nim kłódkę.
Zwyczaj ten rozpowszechnił się także wśród turystów. Najwięcej kłódek można zaobserwować przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając ją kilkakrotnie, można zapewnić sobie lojalność lojalność drugiej połówki.WALENTYNKI W ANGLII

Do niedawna popularnym był tu zwyczaj przebierania się dzieci za dorosłych, odwiedzania sąsiednich domów i śpiewania romantycznych przebojów. Zakochani i sympatyzujący ze sobą ludzie obdarowywali się też własnoręcznie przygotowanymi kartkami w kształcie serca z ilustracją najsłynniejszych kochanków świata − Romea i Julii.

WALENTYNKI W STANACH ZJEDNOCZONYCH

 Miasta toną w czerwonych serduszkach, szkoły organizują lekcje tematyczne i zabawy dla dzieci, dorośli (także znajomi i członkowie rodziny) obdarowują się prezentami, zakochani kończą dzień romantyczną kolacją bądź maratonem filmów romantycznych. Mieszkańcy USA tego dnia nie żałują pieniędzy na upominki


WALENTYNKI W JAPONII

Japoński zwyczaj walentynkowy jest nieco inny niż w pozostałych rejonach świata. Tutaj to panie obdarowują słodyczami panów i to nie tylko swoich ukochanych − podarunki wręczają również znajomym i żonatym mężczyznom. Aby odróżnić intencje prezentującej kobiety, czekoladki podzielono na „giri-choko”, czyli „dla kolegów”, i „honmei-choko” − „dla ukochanego".Na szczęście miesiąc później w Japonii organizowany jest "Biały Dzień",w którym to panie otrzymują słodycze i podarunki od panów.

WALENTYNKI W POLSCE

W Polsce walentynki obchodzi się 14 lutego. W tym dniu zakochani obdarowują się prezentami, najczęściej kwiatami, czekoladkami, maskotkami itd. Często odwiedzają restauracje, kawiarnie, kina i inne miejsca rozrywkowe.


W naszej szkole (Technikum) w okazji tego dnia organizowane są różne zabawy. W tym roku grono pedagogiczne wraz z samorządem szkolnym zorganizowali konkurs „STRZAŁA AMORA”. Każda klasa powinna wytypować swojego przedstawiciela, który przebierze się w strój Amora. Dodatkowo musi wymyśleć wierszyk lub rymowankę walentynkową. Nagrodą jest romantyczna kolacja z wybraną przez Amora. 


(Zdjęcia zaczerpnięte z internetu.)                                                                          
                                                                                                                                                                                                Pozdrawiamy. Natalki ;)